poniedziałek, 29 stycznia 2018

M8N - ULSSS (18.01.2018)



M8N - ULSSS
W życiu każdego człowieka czasem pojawia się potrzeba zmiany i nie ma absolutnie żadnych wytycznych, który termin jest najlepszym z możliwych, by tego dokonać – jedni postępują zupełnie spontanicznie, nie patrząc w kalendarz, niektórzy starają się realizować postanowienia noworoczne, jeszcze inni, jak chociażby Miron Grzegorkiewicz wybierają ważne daty. Multiinstrumentalista i producent, muzyk znany z projektów Daktari, How How oraz JAAA! w roku swoich trzydziestych urodzin poczuł chęć realizacji osobistego projektu i powołał do życia M8N. 

sobota, 27 stycznia 2018

ZAGINIONE PŁYTY 2017



Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami okazało się, że przygotowane w grudniu ubiegłego roku podsumowanie w postaci muzycznego alfabetu 2017 wymaga uzupełnienia. Pośród moich muzycznych odkryć znalazło się jeszcze kilkanaście zeszłorocznych wydawnictw, które z różnych przyczyn „zaginęły” i nie znalazły się na liście. Styczeń to dobry czas, by zwrócić na nie uwagę, zanim zasypie nas grad nowości z 2018 roku. Zapraszam do lektury alfabetowego suplementu. 

Dni Muzyki Nowej - Bastarda, Zeitkratzer - Gdańsk, Klub Żak, 21.01.2018



Jeśli jesteś wymagającym słuchaczem i poszukujesz nietuzinkowych muzycznych doznań, wybierz się na Dni Muzyki Nowej, odbywające się na początku roku w gdańskim Klubie Żak. Tegoroczna, ósma edycja festiwalu zorganizowana została pod hasłem "usłysz inne oblicze muzyki", w pełni oddającym ideę wydarzenia. Od osiemnastego do dwudziestego pierwszego stycznia miało miejsce osiem koncertów, których uczestnicy m.in. podziwiali brzmienie niesamowitego instrumentu wykonanego z kaset magnetofonowych oraz wysłuchali nietypowych zastosowań gitary elektrycznej, a także interpretacji muzyki średniowiecznej i współczesnych aranżacji twórczości niemieckiej legendy krautrocka. Miałam przyjemność wziąć udział w czwartym, ostatnim festiwalowym dniu, podczas którego na scenie zaprezentowało się polskie trio Bastarda oraz niemiecki zespół Zeitkratzer - współczesna, dziesięcioosobowa mini orkiestra, która w ciągu dwudziestu lat działalności wydała prawie czterdzieści albumów. 

środa, 24 stycznia 2018

Long Distance Calling - Boundless (2.02.2018)



Long Distance Calling - Boundless
"Jest zupełnie ciemno, mokro, zimno mi. Jak się tu dostałem? Dlaczego właściwie tu jestem? Gdy jesteś artystą, pisarzem czy występujesz przed publicznością często podejmujesz wyzwania, które jedynie z pozoru wydają się proste do zrealizowania…" tymi słowami rozpoczyna się pasjonująca opowieść Benedikta van der Spaansa, opisującego swoje przeżycia towarzyszące spotkaniu z niezwykłym niemieckim zespołem i ich szóstym studyjnym albumem. Zadanie, które otrzymał brzmiało mniej więcej tak… "spotkaj się z Long Distance Calling, posłuchaj nowej płyty "Boundless", pogadaj z chłopakami i zrób z tego fajny artykuł". Łatwe, prawda? To jednak tylko złudzenie, ponieważ, aby osiągnąć zamierzony cel jakimś cudem narrator znalazł się …na górskim szlaku…

czwartek, 18 stycznia 2018

Steve Hackett - Wuthering Nights: Live In Birmingham (26.01.2018)



W czasie tzw. martwego sezonu koncertowego, którego nasilenie obserwuje się przeważnie w miesiącach zimowych, niezbędnikiem dla wielbicieli muzyki są dokumentacje występów ulubionych artystów na DVD, pozwalające przetrwać ten czas w domowym zaciszu. Okazję do wspomnień stworzył swoim fanom jeden z najlepszych gitarzystów ostatnich dziesięcioleci, którego wpływ na brzmienie rocka progresywnego jest niebagatelny. Steve Hackett wraz ze swoim zespołem w ciągu minionego roku objechał niemal pół świata w ramach tournee Genesis Revisited and Classic Hackett, podczas którego prezentował nagrania z najnowszego studyjnego albumu "The Night Siren", a także ukochane przez fanów utwory z solowej twórczości wraz z klasyką z repertuaru Genesis, skupiając się przede wszystkim na dokonaniach z ponad czterdziestoletniego już "Wind & Wuthering". Dokumentacją tej trasy jest koncertowe wydawnictwo "Wuthering Nights: Live In Birmingham", zawierające zapis występu w Birmingham Symphony Hall, który odbył się w maju 2017 roku. Album ukazuje się 26 stycznia nakładem Inside Out w postaci 2CD & 2DVD. 

sobota, 13 stycznia 2018

Krótka historia KING GIZZARD AND THE LIZARD WIZARD, czyli o tym, jak nagrać pięć albumów w 365 dni.



Chwytliwa, humorystyczna nazwa, będąca łamańcem językowym, własna wytwórnia, naturalna lekkość tworzenia, lawina niesamowitych pomysłów i charakterystyczne brzmienie – w tych kilku wyrażeniach można streścić najistotniejsze wyznaczniki muzyki King Gizzard And The Lizard Wizard. Australijski zespół miniony rok może uznać za niezwykle udany – siedmioro muzyków zrealizowało cel, który postawili sobie pod koniec 2016 roku – w trzysta sześćdziesiąt pięć dni nagrali pięć płyt, tym samym osiągając imponujący wynik trzynastu wydanych albumów studyjnych w ciągu siedmiu lat działalności.


wtorek, 9 stycznia 2018

Tune - Wydział Remontowy, Gdańsk, 6.01.2018



"I'd do anything for you… anything you'd ever ask me to" - między innymi takimi słowami Jakub Krupski zdobywa serca fanek, które na koncertach nie mają najmniejszych szans by oprzeć się jego urokowi osobistemu. Wokalista dysponuje doskonałym, głębokim i wyrazistym głosem, a także sceniczną charyzmą, co sprawia, że jest w stanie skupić na sobie całkowitą uwagę tłumu i nim manipulować. Na scenie towarzyszą mu fantastyczni muzycy, którzy całe serce wkładają w jak najlepsze wykonanie swoich partii. Gitarzysta Adam Hajzer dwoi się i troi, grając skomplikowane solówki i wyciągając ze swojego instrumentu maksimum możliwości. Całości dopełnia soczyste brzmienie basu, intrygujące dźwięki instrumentów klawiszowych oraz akordeonu i bardzo ciekawe partie perkusji. 


niedziela, 7 stycznia 2018

Wojciech Ciuraj - Ballady Bez Romansów (10.11.2017)



Wojciech Ciuraj - Ballady Bez Romansów
Wrażliwi młodzi ludzie, kierujący się w życiu troską o otaczający świat jeszcze istnieją - taki wniosek nasuwa się po wysłuchaniu najnowszej propozycji Wojciecha Ciuraja, wokalisty i gitarzysty zespołu Walfad. Artysta niespełna rok po premierze trzeciej płyty macierzystego zespołu postanowił podzielić się z fanami albumem wydanym pod własnym nazwiskiem, który odkrywa dotąd niezbadane w jego twórczości muzyczne regiony. Na solowej płycie podjął współpracę z utalentowanymi przyjaciółmi z czasów szkolnych, którzy na co dzień zajmują się muzyką klasyczną, jazzową oraz popem.